Ankara

0
222

İç Anadolu Bölgesi’ndeki Ankara kültürden ticarete tam anlamıyla bir başkenttir. Karasal iklimin görüldüğü şehir en rahat ilkbahar ve yaz başında gezilebilmektedir. Ankara, Tunç Çağı Hatti medeniyetinden beri bir yerleşim birimidir. MÖ 2000 yılında Hititler ve MÖ 10. yüzyılda Frigya gibi büyük uygarlıklara sahne olmuştur. Bunu sonrasında Lidyalılar, Persler, Makedonlar, Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçuklular ve Osmanlı takip etmiştir. 29 Ekim 1923’teki cumhuriyetin ilanının ardından Ankara Türkiye Cumhuriyeti’ni yeni başkenti olmuştur.

Anıtkabir       

Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, taşıdığı manevi ve tarihi değerden ötürü her gün birçokları tarafından ziyaret edilmektedir. Kuleler, Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozolenin yanı sıra Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzeleri de görülmelidir.

Ankara Kalesi             

Ankara Kalesi Altındağ’da bulunan ve tarihi MÖ 2. yüzyıla kadar giden bir eser. Kale Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde tadilatlardan geçmiştir. Bugünse festivallere ve el işi stantlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi  

Türkiye’nin en önemli müzelerinden Anadolu Medeniyetleri farklı medeniyetlerin arkeolojik eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Müze binaları da tarihi ve kıymetlidir.

Kızılay Meydanı  

Şehir merkezi olan Kızılay, ismini 1929’da meydanda bulunan Kızılay genel merkezinden almıştır. Bugünse sahip olduğu kafeler, restoranlar, barlar ve mağazalar ile çok canlıdır.

Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam’daki park Ankara’dan 80 kilometre uzaklıktadır. Volkanik arazisi nedeniyle birçok sıcak ve soğuk su kaynağı vardır. Turistik kaplıcalar ve otellerin yanı sıra arazide kamp yapmaya uygun birçok arazi bulunmaktadır.

Nata Vega Akvaryum

Köpekbalığı gibi birçok egzotik su canlısına ev sahipliği yapan akvaryum Mamak ilçesinde yer almaktadır. Akvaryum Avrupa’nın en büyük üçüncü tünel akvaryumu sıfatına sahiptir.

Etnografya Müzesi

Ankara’nın en kapsamlı müzelerinden Etnografya Müzesi Selçuklular’dan günümüze sanat eserlerini sergilemektedir. Bunların arasında yöresel giysiler, kilimler, silahlar, çini ve porselenler sayılabilmektedir.

Atatürk Orman Çiftliği

Çiftlik Atatürk’e hediye edilmiş 52.000 dönümlük arazide yer almaktadır. Döneminin en gelişmiş tarım arazisidir ve içinde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesiyle Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evin benzeri bulunmaktadır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ülkemizin ilk meclis binası da olan yapı Ulus Meydanı’nda yer almaktadır. Londra ve Sevr Antlaşmaları döneminden belgeler, yazışmalar, tarihi fotoğraflar ile savaş anıları müzenin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here