Bursa

0
138

Bursa Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır ve Türkiye’nin en büyük 4. ilidir. 2016’da yaşanabilir şehirler sıralamasında Türkiye birincisi olan il ticaret ve sanayide oldukça gelişmiştir. Ayrıca Bursa, dağı, denizi ve tarihi ile her mevsimde ve her aktivite için ziyaret edilebilecek ender şehirlerdendir. Tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış, kuruluş döneminde ise Osmanlı’nın başkenti olmuştur. İlk yerleşim buluntularının 7 bin yıl geriye kadar sürülebildiği bölge Homeros tarafından Mysia olarak anılmıştır. Kış turizminin kalbi Uludağ kayak tesisleri, deniz kenarı Mudanya ilçesi ve birbirinden güzel doğal park ve ılıcaları ile Bursa doğaseverler için kaçırılmayacak bir gizli cennettir. Kültür ve tarihi eserleri de özellikle son yıllarda geçirdiği restorasyonlar sayesinde gözler önüne serilmiştir. Tarihi hanlar, Saat Kulesi, Şehir Surları gibi görülmeye değer birçok yapı şehrin merkezi Osmangazi ilçesinde bulunmaktadır. Hem deniz hem dağ tarafında bulunan birçok özgün köy ve kasaba da turistik ziyaretlere açıktır.

Bursa Hayvanat Bahçesi            

18 yıldır hizmet veren hayvanat bahçesi Avrupa standartlarındadır. Hayvanların doğal ortamlarına uygun şekilde geniş alanlarda yaşadığı park 67 ülkeden 600 farklı tür hayvana ev sahipliği yapmaktadır.

Bursa Botanik Parkı

İzmir-İstanbul yolundaki park 1. derecede doğal sit alanıdır. Bisikletle gezilebilen parkta 150 cins ağaç ve yüzlerce farklı cins çiçek ve yeşil bitki bulunmaktadır.

Bursa Kültürpark                                  

1955 yılından beri hizmet veren Bursa’nın merkezindeki park, yeşil dokusu, yürüyüş yolları, içinde yer alan kafeler, göl alanı ve lunapark ile herkesi çekmektedir.

Yeşil Camii            

Yeşil semtinde bulunan cami külliyesinin önemli bir parçasıdır. Mimarı Hacı İvaz Paşa tarafından Aralık 1419’da bitirilen esere Çelebi Mehmet döneminde başlanmış olup 2. Murat zamanında tamamlanmıştır.

Osman Gazi Türbesi            

Tophane semtinde bulunan, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in mezarı vasiyetinin işaret ettiği yerdedir. Bursa’nın fethinin ardından Osman Gazi, Gümüşlü Kümbet olarak bilinen Sainte Elie manastırının şapeli üzerine inşa edilen türbeye gömülmüştür.

Orhan Gazi Türbesi  

1362 senesinde hayatını kaybeden Osmanlı’nın ikinci Bey’i Orhan Gazi’nin mezarı da babasının türbesinin yanında aynı şapelin üzerindedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here