Bursa Kültürpark

0
276

 

 Kuruluşu ve Tarihi

Bursa Kültürpark, şehrin düzenlenmiş ilk büyük yeşil alanıdır. 1955 yılın da Bursa Belediye Başkanı olan Reşat Oyal tarafından yapılmıştır. 393 bin metrekarelik alana sahip olan yeşil alan içerisin de 60 değişik çeşit de 5000 yakın ağaç, çalı türü ve çeşitli sarmaşık türleri bulunmaktadır. Kurulduğu zamandan bu zamana kadar düzenli olarak bakımı ve onarımı yapılmaktadır. Bu büyük yeşil alan aynı zaman da 1963 yılında ilk kez düzenlenen ‘’Bursa Festivali’’ne ev sahipliği de yapmıştır. Çok uzun yıllar düzenlenen bir çok fuara da ev sahipliği yapmıştır.

İçeriğinde Neler Var?

Kültürparkı’na 1999 yılından sonra Reşat Oyal parkı da denmeye başlanmıştır. Bu büyük yeşil alanın çevresinde aynı zaman da yemek yemek için çok sayıda alternatif yer de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bu büyük parkın içerisin de eğlenmek amacıyla yapılmış lunapark ta hizmet vermektedir. Ayrıcı bu park bir çok kültür aktivitesine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu parkta çeşitli fuarlar ve tiyatrolar da olmaktadır. Park içerisinde göl alanı vardır. Bu göl alanın da gondollar ile gezintiler düzenlenmektedir. Akşam yeşil alan içerisinden yemek yemek oldukça keyiflidir. Aynı zaman da büyük yeşil alan içerisinde arkadaşlarınız ile keyfili anlar geçirebileceğiniz barlar ve kafeler de bulunmaktadır. Yeşil olan içerisin de bulunan açık hava tiyatrosu ile de kültürel aktivitelerden yapılmaktadır. Aynı zaman da bu alan içerisinde konservatuar binası da yer almaktadır. Akşam saatlerinde çeşitli mekânlar da yapılan canlı müzikler de arkadaşlarınız da yeşilin içerisin de keyfili ve eğlenceli dakikalar geçirmenizi sağlar. Bu büyük yeşil alan içerisin de nikâh salonu da bulunmaktadır. Bu büyük yeşil alan düğün, nişan ya da mezuniyet fotoğrafı çekilmek için de ideal mekânlardan biridir. Dış çekim yapmak isteyen gelin ve damat için de fotoğraf çekilmek için harika yerlere sahiptir. Bursa Kültürparkı, Bursa’nın Osmangazi semtinin Gaziakdemir Caddesi üzerindedir. Bu yeşil alan birçok aktiviteyi bünyesinde barındırdığı için eğlenmek isteyenlere lunapark imkânı sunduğu için dinlenmek isteyenlere doğal yaşam alanı sunduğu için görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bursa Kültürpark Nerededir Ve Nasıl Gidilir?

Bursa’da hemen herkesin gezip görmesi gereken yerlerden biri de Merinos Kültürpark olarak bilinen merkezdir. Burası kent merkezinde yer alması sebebiyle hemen hemen tüm toplu taşıma araçlarının ulaşım güzergahı üzerindedir. Bursa’yı iyi bilenler Bursa Atatürk Stadı’na ulaşır gibi gelerek Çekirge üzerinden de buraya ulaşabilmektedirler. Bursa’nın uzak yerleşim bölgeleri arasında yer alan Cumalıkızık, Hacivat, Arabayatağı gibi noktalarından ulaşımda en hızlı ulaşım şekli doğal olarak metrodur. Metro kullanımı ile Emek’ten başlayıp en uç noktası olan Arabayatağı’na kadar giden Metro hattı ile Merinos Kültürpark durağında inerek ulaşılabilir. Bursa’nın ikinci kültürparkı olan Reşat Oyal Kültürparkı’da yine aynı durakta Merinos Kültürpark’ın tam karşısında İzmir yönünde yer almaktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here