Capitolino Tepesi

0
315

Capitolino Tepesi (Capitoline Hill)

Başkent Roma’da bulunan yedi tepeden en büyüğü Capitolino Tepesi’dir. Alanın büyük bir kısmını ünlü sanatkar Michalangelo ortaya koymuştur.

Tarihi

Alan 1536 ve 1546 arasında düzenlenmiştir. Capitolino Tepesi, antik çağda ve orta çağda geliştirilerek yapılmıştır. Alanın büyük bir kısmı sonradan yapılan piazza etrafındaki saraylar tarafından kapatılmıştır. Alanın tam ortasına filozof İmparator Marcus Aurelius’u temsil eden bir antik dönem eseri olan bronz atlı bir heykel konumlandırılmıştır. Atlı heykelin orjinali ise bu alanda bulunmamaktadır. Michelangelo Roma’nın iki resmi hükümet binası olan Palazzo dei Conservatori ve Senatorio ön cephelerini de planlamıştır. Son olarak da Palazzo Nuovo eklenmiş ve şimdi ise Capitoline müzelerini içerisinde barındırmaktadır. Piazza del Compidoglio’da bulunan boşluk problemi sonrasında ”Cordanata” adı verilen merdivenler yardımı ile meydan birbirine bağlanmıştır.

Roma mitolojisinde M.Ö.73 yıllarında antik Roma kenti Romulus’un döneminde Capitol Tepesi’nde kurulmuştur. Antik dönemlerde Capitolino Tepesi, Roma Forum yapıtını görecek şekilde inşa edilmiştir. Etrafının tapınaklar ile çevrili olduğu düşünülmektedir. 500-1540 seneleri arasında alan, etrafta yaşayan hayvanlara ev sahipliği yapmıştır. Ancak Michelangelo 1540’da Capitol Meydanı’nı ve çevresindeki bulunan sarayları San Pietro Katedrali’ni görebilecek biçimde tekrar tasarlamıştır. Bunun yanı sıra tepede yer alan ve Papa Sixtus IV tarafından 1471’de kurulmuş olan Capitol Müzesi dünyanın en tarihi ve en eski müzesi olma vasfını taşımaktadır. Müzenin en önemli kuruluş nedenleri arasında şehri kuran Romolus ve Remus’u emzirdiği rivayet edilen bronz yapıdakı dişi kurt heykelinin burada yer almasıdır. Alanda göz alıcı saraylar da bulunmaktadır.

Palazzo dei Conservatori ise Orta çağ’da yaşayan bir yönetici yaptırmıştır. Tarihi anlamda imoaratorluk için büyük öneme sahip Maximus Capitolinus’a adanmış olan tapınak, 1530 senesinde Michelangelo’nun dahiyane üslubu ile restore edilmiştir.

İçeriğinde Neler Var?

Palazzo Senatorio (Senatörler sarayı) ise antik dönemde Roma Devlet Arşivi olarak bilinen Tabularium’un yerine konumlandırılmıştır. Şimdilerde Roma Belediye binası olarak kullanılan tapınak merdivenlerini Michelangelo restore etmiştir. Merdivenin yanıbaşında ziyaretçileri karşılayan Çan Kulesi’ni ise Yaşlı Martin Longhi yapmıştır. Alanda Michelangelo tarafından inşa edilen göz alıcı eserlerden birisi de Balustrade (Korkuluklar) olmaktadır. Büyük ve gösterişli korkulukların tepeleri heykel ile sona ermektedir. Bir diğer önemli eser ise Cordonata (Merdivenler) olmaktadır. Anıtsal ve gösterişli merdivenler Piazza’ya çıkabilmek için düzenlenmiştir. Geniş merdiven trabzanlarının başında ise iki Mısır aslan’ı ziyaretçileri karşılamaktadır.

Capitolino Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Capitoline Tepesi için Cavour, Merulana veya Cerchi üzerinden olmak üzere 3 farklı yol güzergâhı bulunmaktadır. Bunlardan ücretli fakat diğerlerine oranla daha hızlı bir güzergâh olan Cavour’u tercih ederseniz sırası ile Principe Amedeo, Annibaldi, Piazza Del Colosseo, San Gregorio, Cerchi, Teatro Marcello güzergâhlarını izlediğinizde Capitolino Tepesi’ne ulaşmış olacaksınız. Yolculuk için varsa özel aracınızı yoksa toplu taşımaları kullanabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here