Eskişehir İki Eylül Caddesi

1
284

Tarihte birçok uygarlığı konuk etmiş olan Eskişehir, son yıllarda hızlı gelişen kentlerimizden bir tanesidir. Hızla büyüyen sanayisi, artan nüfusu, yenilikçi kentsel dönüşüm ve tasarım projeleriyle modern bir metropol kimliği kazanan Eskişehir’in önemli kent merkezlerinden biri de İki Eylül Caddesi’dir.

İsmi ve Yeri

Adını, kentin Yunan işgalinden kurtulduğu tarihten alan İki Eylül Caddesi, tarihî dokusu, evleri ve turistik yapılarıyla Eskişehir’in en önemli ilçelerinden biri olan Odunpazarı ilçesine bağlıdır. Doktorlar Caddesi ve Adalar Bölgesi ile birlikte kentin en önemli ekonomi, kültür, eğlence ve toplumsal yaşam merkezlerinden birini oluşturur. Bütün gün renkli, hareketli ve kentte yaşayan herkes için vazgeçilmez bir uğrak yeri olan bu cadde, Porsuk Çayı yanında Köprübaşı bölgesinden başlar ve Esnaf Sarayı önünden geçerek Atatürk Lisesi’ne kadar uzanır.

İçerisinde Neler Var?

İki Eylül Caddesi’nin en tanınmış yerlerinden biri ise Esnaf Sarayı’dır. İşletmeye 1985 yılında açılan Esnaf Sarayı, Türkiye’nin de ilk büyük alışveriş merkezlerinden biri sayılmaktadır. Elektronikten tekstile, hediyelik eşyadan bilgisayara kadar her çeşit ürünün bulunabildiği, çok sayıda farklı mağaza ve işyeri bulunan Esnaf Sarayı,  ucuzluğuyla tanınır ve insanların vazgeçilmez uğrak yerlerinden bir tanesidir.

Eskişehir’in üç önemli kültür merkezinden biri olan Yunus Emre Kültür Merkezi İki Eylül Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Tiyatronun yanı sıra farklı kültürel etkinlikler için de kullanılan ve açılışı 2002 yılında yapılan B.S.M. Turgut Özakman Tiyatro Salonu da bu cadde üzerindedir. Ayrıca ünlü aslan heykelleriyle tanınan Şair Fuzuli Caddesi ve Reşadiye Camisi de caddenin yakınlarındadır.

Konumu

İki Eylül Caddesi’nin en önemli özelliklerinden biri,  Eskişehir’de ulaşım sistemi açısından taşıdığı önemdir. 7 hatlı ve 45 km. uzunluğa sahip Eskişehir tramvay ağının merkezi bu caddedir. Kentin iki ayrı noktasına yolcu taşıyan iki tramvay hattı bu caddede kesişir.  Caddenin orta kesiminde bulunan ünlü Çarşı Tramvay Durağı, hatların bu kesişim bölgesinde bulunur ve tramvaylar için aktarma yapılmasını sağlayarak ulaşıma kolaylık sağlar.

Eskişehir içinde İki Eylül Caddesi’ne ulaşmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapılması gereken, doğru istikamette tramvaya binmek ve Çarşı durağında inmektir.

İki Eylül Caddesi’ne Nasıl Gidilir?

İki Eylül Caddesi Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine bağlıdır. Bu cadde otobüs terminaline 3-4 kilometre uzaklıktadır. Sivrihisar Caddesi üzerinden A.Hamit Debelek Caddesine dönülerek On Dokuz Mayıs caddesinden devam edilir. Sobacılar ve Şentürk sokakları geçilince İki Eylül Caddesi karşınıza çıkacaktır. Tren garından yürüyerek 20 dakikada arabayla 6 dakikada varabilirsiniz. İstasyon caddesinden sola devam edilir. Mustafa Kemal Atatürk Caddesi boyunca devam edilir. Daha sonra tekrar sola dönülür. Reşadiye Camisi geçildikten sonra Reşadiye caddesine devam edilir. Karşınıza aradığınız cadde çıkacaktır. İki Eylül Caddesine en yakın tramvay durağı yürüyerek 10 dakikalık uzaklıktadır. Tramvaydan inince Sivrihisar Caddesi yönünde sağa doğru yürüyerek Korkmaz Sokak geçilince Reşadiye Camisinden sonra cadde karşınıza çıkacaktır.

1 Yorum

  1. 2 Eylul Caddesi tramvay raylarının, heykellerin oldugu trafige kapalı guzel bir cadde. Buradan sabah cayımı yudumlamak icin Porsuk Cayı ’nın etrafında bulunan kafelerin birine oturdum. Bu arada Porsuk cayı etrafında kafelerden biri cok dikkatimi cekti. “Travel’s Cafe” gezginlerin kafesini ziyaret etmek mumkun olmasa da insallah bir gun tekrar ugramayı cok isterim. Eskisehir buz dondum ya sabah sabah : ) sehrin ayazı fenaymıs. Arkadasım Betul ile bulusana kadar tarihi Odunpazarı evleri dolasmak icin tekrar geldigim 2 Eylul Caddesi’nden geri donerek Resadiye cami’nin arka kısmında kalan tarihi yapıların bulundugu yerleri dolasmaya basladım.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here