Eyfel Kulesi

0
204

Birçok insanın gitmeyi çok istediği romantikliğin simgeleyici şehri Paris’te yer alan muhteşem tarihi yapı Eyfel Kulesi’nin gerçekten gidilmeye değer bir yer olduğunu söylemek ve bu yapı hakkında sizleri biraz olsun bilgilendirmek isteriz.

Tarihçesi

Eyfel Kulesi 1887 yılında inşa edilmeye başlanan ve tam olarak 2 yıldan 2 ay daha uzun bir süre içerisinde tamamlanmıştır. Toplamda 324 m bir yüksekliğe sahip olan Eyfel Kulesi yapımında demir ve perçin kullanılmıştır. Yüksekliği ile tahmini olarak 80 ketli yapıya eş değer niteliğinde olan Eyfel Kulesi 1931 yılına kadar dünya üzerinde uzunluğu ile en i yani en uzun simgesinde idi. 1931’de Empire States ile en uzun olmaktan çıkan bu yapı diğer özellikleri ile her zaman ilgi çekici olmuş olmaya da devam etmiştir.

Kuruluş Dönemi ve İçeriği

Eyfel Kulesi’nin ilk yapıldığı zamanlarda bir kısım kişiler tarafından tepki ile karşılaştığını biliyor muydunuz? Çünkü bu muhteşem yapı ilk zamanlarda metal bir yığıntı olarak görülmüş ve zaten uzun süreli yani kalıcı olmayacağı düşünülmüştür. Bu durum da söz konusu tepkilerin önünü kapatmıştır. Tepkilerin önünün kapanması Eyfel Kulesi’ne olan ilgisizliği tamamı ile kapatmamış ve yıkılması için karar çıkarılmıştır. Tabi günümüzde hala Eyfel Kulesi’ni görüyor olmanız bu kararın hayata geçemediğinin göstergesi olmakla birlikte bu muhteşem yapının büyük ilgi görmesi de artık metal yığını olarak görülmemesindendir. Eyfel Kulesi çok daha yeni görünebilmesi için 7 yıl ara ile boyanmakta ve bunun için 60 ton kadar büyük bir miktarı içeren boya harcanmaktadır.

Eyfel Kulesi hemen her yıl hatta her sezon o kadar çok insan ağırlar ki akıllara acaba bu yapıda ilginç olaylar söz konusu olur mu diye gelir? Sizlerin de aklına böyle bir şey geliyorsa kısaca şunları söyleyebiliriz. Eyfel Kulesi’nden pelerinle atlayarak hayata gözlerini yuman da olmuş eğlencesine bisiklet veya paraşütle atlayan da olmuş. Aynı şekilde atlandığı gibi kuleye tırmananlar da yine söz konusu olmuş.

Sizlere son olarak Eyfel Kulesi’nin 3 platformdan oluştuğunu ve kulede yer alan asansör sisteminin oldukça dikkat çektiğini söylemek isteriz.

Eyfel Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Rivoli, d’Orsay ve Anatole yol güzergâhları üzerinden Eyfel Kulesi’ne gidebilirsiniz. Ancak içlerinden ulaşımınızın daha rahat olacağı Rivoli’yi tercih etmeniz yararınıza olacaktır. I Hotel de Ville yönünde batıya doğru ilerlediğinizde önce Rivoli istikametince düz gidin sonra Concorde yönünde sola doğru ilerleyin. Biraz ilerledikten sonra Cours la Reine istikametinde önce sağa sonra sola dönün. New York yönünde ilerleyin ve Nations Unies güzergâhı için sola dönün. Son olarak Pont d lena istikametinde sola döndüğünüzde istediğiniz yerde olacaksınız.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here