Gelibolu

0
292

Gelibolu Nasıl Gidilir, Gezilecek Yerleri Neresidir?

Çanakkale İlinin güzel bir ilçesi olan Gelibolu oldukça eski bir tarihi sahip olmasına rağmen tam olan ne zaman kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Ancak Troya kenti gibi eski bir kent olduğu tahmin edilmektedir. Daha önceleri Critote olduğu zannedilen kentin adının Yunanların gelmesi ile Kallipolis yani Güzelşehir olarak değiştiği düşünülmektedir. Bu Kallipolis isminin de Osmanlı döneminde değişime uğrayarak Türk diline uyarlanması ile Gelibolu olduğu düşünülmektedir. Oldukça önemli bir konumu bulunan Gelibolu özellikle Cumhuriyet tarihimiz için oldukça önemlidir. Saros Körfezi, Şehitler Abidesi ve savaşın yapıldığı oldukça önemli toprakları ile ziyaretçilerin çok fazla gittiği bir bölge olmaktadır. Bir yarım ada olarak ve önemli bir konumda olması nedeni ile birçok açıdan dikkat edilen bir bölge olmuştur. Özellikle bu savaş nedeni ile dünyanın birçok yerinden ziyaretçiler bölgeye gelmektedir.

Gelibolu Tarihi

Gelibolu’nun ilk kuruluşunun Troya kenti ile aynı dönemde olduğu zannedilmektedir. Bu dönem içerisinde Critote olduğu düşünülen şehrin adının Yunan kolonilerin bölgeye gelmesi ile değiştiği düşünülmektedir. Bu kolonilerin birçok bölgeye yerleşmesi ile Gelibolu civarına da yerleşerek isminin Kallipolis olduğu düşünülmektedir. Uzun süre Roma hükümdarlığı altında kalan bölge sonradan Türk egemenliğine geçmiştir. Osmanlı dönemi sonrasında ise Kurtuluş savaşının en önemli yerlerinden birisi olmaktadır. Çanakkale Savaşı olarak bilinen kanlı savaş Türkiye Cumhuriyetinin kurulması konusunda oldukça önemlidir.

Gelibolu’ya Nasıl Gidilir?

Bölgeye hava, kara ve deniz yolu ile ulaşım yapılmaktadır. Deniz yolu ile gidilmek istendiğinde Gelibolu’ya feribot seferleri Çanakkale Lapseki feribotu ile yapılabilmektedir. Bu durum İç Anadolu ve Ege Bölgesi gibi yönlerden geliş için uygudur. Marmara Bölgesinden gelişlerde karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Birçok ilden Çanakkale merkeze veya direkt Gelibolu’ya otobüs seferi yapılabilmektedir. Hava yolu ile ulaşım içinde Çanakkale’de bulunan havalimanı tercih edilebilmektedir. Buradan Gelibolu’ya farklı şekillerde ulaşım sağlanabilmektedir.

Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Gelibolu’da özellikle Çanakkale Şehitleri Abidesi görülmesi gereken en önemli yer olmaktadır. Bu yerin görülmesi ve gezilmesi sonrasında çevresinde bulunan savaş ile alakalı birçok yerde gezilebilmektedir. Gelibolu’ya gelinde Saros Körfezi, Kömür Limanı ve Gelibolu Feneri de gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Aynı şekilde Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı da gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca bölgeye gelince Hisarlık Tepe, Morto Koyu ve Çimpe Tepesi gibi yerlerde görülmesi gereken önemli yerler olmaktadır. Bölgede birçok farklı milletin askerine ait mezarlıklarda bulunabilmektedir.

Gelibolu’da Ne Yenir?

Bir deniz kasabası durumunda olan Gelibolu özellikle balık ve deniz ürünleri konusunda oldukça zengin restoranlara sahiptir. Bunun dışında Türk mutfağından ve Çanakkale’nin kendi mutfağından özel lezzetlerin sunulduğu birçok farklı restoranda bulunabilmektedir. Bu sebeple yiyecek konusunda geniş bir seçenek bulunması mümkün olabilmektedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here