Kolezyum

0
54

Roma’daki Benzersiz Bir Yapı Kolezyum İle İlgili Her Şey

Yıkıntı haline rağmen İtalya’nın simgesi haline gelmiş ve şatafatını kaybetmeyen benzersiz bir yapıdır. Collesseum olarak da bilinen amfi tiyatrodur. Yapımı çok uzun süre öncesine dayanarak İtalya’nın en eski ve görkemli mimari yapılarından biri olma özelliğini göstermektedir. Bu yapı aslında kızgın Roma halkına bir hediye olarak tasarlanmıştır. Rivayetlere göre daha önceki dönemde İmparator Nero’nun halkına uyguladığı kötü yasalardan, zulümlerden sonra ayaklanan halkın tekrar İmparatora saygı göstermesi ve dinginleşmesi için bu yapı yapılmıştır. Kolezyum içerisinde yapılan çeşitli gösteriler sayesinde halkın tekrar rahatlaması, sakinleşmesi amaçlanmıştır. kolezyum’da bu nedenlerle çeşitli tiyatro gösterileri, deniz savaşları, gladyatör dövüşleri, idamlar yapılmaktaydı.

Tarihçesi

Kolezyum, amfi tiyatro özelliğinde dünya’daki sayılı yapılardandır. İmparator Vespasianus bu yapıyı M.Ö. 70’li yıllarda yaptırmıştır. Yamaca sahip olmayan, yarım daire biçimde yapılmış bir amfi tiyatrodur. Mimarisinde taş betonlar kullanılmıştır. Kolezyum’un giriş kısmı yakınlarında Konstantin Kemeri bulunmaktadır. Günümüzde büyük bir kısmının yıkılmış olmasının nedeni ise uzun yıllar kullanılan bu yapının çeşitli doğal felaketlere dayanamamış olmasıdır. Ayrıca yüzyıllar boyunca farklı amaçlar için insanlar tarafından bilinçsizce kullanılması da mimari yapının tahribine sebebiyet vermiştir. Yukarıdan aşağı yapılmış sıralar, Roma’daki sınıf ayrımını açıkça ortaya koymaktaydı. Sahneye en yakında İmparator oturarak gösterileri izlemekteydi. Özellikle halkı da içine alabilecek komedi tarzında tiyatro gösterileri ve genelde erkeklerin olduğu gladyatör dövüşleri yapılmaktaydı. Bazense çok daha vahşi hayvanların avlanması gibi gösteriler de yapılabilmekteydi.

İçerisinde Neler Var?

Kolezyum, 1990’lı yıllarda restorasyonuna başlanarak bugünkü haline getirilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilen bu yapı günümüzde koruma altındadır ve özenle tahribatları onarılmaktadır. Eşi olmayan böylesine görkemli bir yapıyı dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Amfi tiyatro yapılarından bugüne gelmiş en özel ve eski yapılardan biridir. Günümüzde bile bu amfi tiyatronun yapımındaki malzemeler ve çizimlerden yardım alınarak yeni amfi tiyatrolar inşa edilmeye çalışılmaktadır. Kolezyum’u ziyaret etmek için bilet almanız gerekmektedir. Ziyaret saatleri ise genellikle mesai saatleri içerisinde olmaktadır. Kolezyum, şehir merkezine çok yakın olduğu için ulaşımda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Kolezyum’un etrafında birçok restoran, kafe, otel bulunmaktadır. Bu yerlerde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz uygun fiyatlar bulunmaktadır.

Kolezyum

Kolezyum İtalya’nın Roma ilinde yer almaktadır. Kolezyum Roma’nın merkezinden arabayla 10 dakikalık mesafede yer almaktadır. Şehir içi otobüslerle 23 dakikada ulaşabilirsiniz. İki metro hattı olduğu için Kolezyuma metro ile gitmek isterseniz B hattına binip Kolezyum durağında inmelisiniz. Kolezyumu ziyaret etmek için Türkiye’den arabayla 26 saat uçakla 5 saate yakın seyahat etmeniz gerekmektedir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here