Kurşunlu Camii ve Külliyesi

0
45

Eskişehir ilimizde, Odunpazarı evlerinin hanem yanında, bölge ile tam bir uyum içerisinde bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Osmanlı dönemi eserlerinden biridir. 16. Yüzyılda yapıldığı bilinen bu mekan, Eskişehir’e gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, 1517-1525 yılları arasında Osmanlı vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Külliyenin hangi mimar tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber, yapanlar arasında Mimar Simam’ın da adı geçmektedir. Ancak Mimar Sinan’ın eserleri arasında bu külliyeye ait sadece Kervansaray’a rastlanılmaktadır. Cami ve külliyeyi oluşturan diğer yapıların, Osmanlı mimarisinde mimarbaşı olarak bilinen Acem Ali’nin yapmış olduğu eserlerden biri olduğuna dair ciddi tahminler vardır.

İçerisinde Neler Var?

Külliye günümüzde eski el sanatlarını yaşatan ustalara ev sahipliği yapmaktadır. Tabhane adı ile bilinen “Eskişehir Sanatları Çarşısı” içerisinde Lületaşı, hat, ebru, kilim dokumacılığı, halıcılık, tezhib sanatını devam ettiren ustalar çalışmalarına devam etmektedir. Bu atölyeleri gezerek ustaların çalışmalarını yakından görebilir hatta cam işi el sanatlarından satın alabilirsiniz. Adı Eskişehir ile özdeşleşen Lületaşı kullanılarak yapılan çeşitli objelerin yer aldığı Lületaşı müzesi ise yine bu gezi kapsamında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Tüm külliyeyi gezmek isteyenler Cami, Şadırvan, Medrese, Harem, İmaret, iki kervansaray ve Mevlevi Şeyhlerine ait türbeden oluşan yapıları gezebilmektedirler. Bu yapılar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

İmaret, vakfiyede de belirtildiği gibi, ambar yemekhane ve mutfaktan oluşmaktadır. Bu yapı hemen karşısında yer alan kubbeli aşhane ile birlikte anılmaktadır ve dört sivri kemerle desteklenen tonozla örülerek oluşturulmuştur. Bu yapı ile birlikte Aşevi’ni de tanıtmak yerinde olacaktır. Ocağın bulunduğu bu yapı anıtsal bir baca ile desteklenmiştir. Ancak uzun yıllar aşevi olarak kullanılan yapı 19. Yüzyıl sonlarında saat kulesi haline getirilmiş ve bu haliyle 1096 yılına kadar hizmet vermiştir.

Tarihçesi ve İçeriği

Mimar Sinan’ın eserleri arasında yer alan kervansaray, 1529 tarihinden sonra yapılmıştır. Kesme ve doğal taş kullanılan yapı, enlemesine 14 bölüme ayrıkmış olup, her biri tonoz taşlarla örülmüştür. Bu mekan günümüzde yeni evlenecek çiftlere nikah salonu olarak ev sahipliği yapmaktadır. Tim külliye içerisinde en şanssız olan şüphesiz şadırvandır. Şadırvan art arda gördüğü bakımlardan sonra orijinal halinden oldukça uzaklaş eski hali ile ilgisi kalmamıştır.

Cami ise kubbesi kurşunla kaplı olduğu için bu adla anılmaktadır. Kubbe içi kalem işi olan cami, beş kubbe ile örtülü olup külliye içerisinde kitabeye sahip tek yapıdır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ne Nasıl Gidilir?

Kurşunlu camii ve külliyesi, Eskişehir’in Odunpazarı semtinde yani merkezinde bulunmaktadır. Eskişehir merkezinde kolaylıkla tramvay ve otobüs gibi ulaşım araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Türbeleri, müzeleri ve camileriyle meşhur olan bu bölgede kurşunlu cami ve külliyesi karşılıklı olarak bulunmaktadır. Kurşunlu Camii’nin hemen yanında ise lületaşı müzesi bulunmaktadır. Ulaşım için tramvay ile Odunpazarı merkeze gelerek kısa bir yürüyüş mesafesinden ya da gardan kalkan otobüslerle ulaşabilmeniz mümkündür. Odunpazarı merkezinden 10 dk. mesafe uzaklıktadır.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here