Notre Dame Katedrali

0
48

Dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali Fransa’nın başkenti Paris’te bulunmaktadır. Bu katedral Seine Nehri’nin kıyısında yer alır. 1163 yılında yapılmaya başlanan katedral 1345 yılında tamamlanmıştır. Katedralin uzunluğu 128 metre ve genişliği 69 metredir. 1163‘te Kral VII. Louis’nin hükümdarlığı döneminde yapımına başlanmış olan inşaatın temel taşı döşemesini, Papa Alexander III yapmıştır.

1800lü yıllarda bakımsızlıktan dolayı katedrali yıktırmak istemişlerdir. Victor Hugo, halkın dikkatini katedrale çekmek için  Notre Dame’ın Kamburu adlı romanını kaleme almıştır. Roman, katedralin kurtarılmasına katkı sağlamıştır. Roman müzikale dönüştürülerek Notre Dame de Paris ismini almıştır.

Hacılar ve Ziyaretçilerin Sayısı

Dünyanın dört bir yanından her yıl yaklaşık 13 milyon (günde 30 000 kişilik bir yıllık ortalama).
Yoğun günlerde, 50.000 ‘den fazla hacı ve ziyaretçileri var.

Katedralde Görülmesi Gereken Yerler

Meryem Ana Heykeli: Pahalı dekorasyonu ile insanların dikkatini çekmektedir.Gül Pencereler: Batıdaki pencere erken gotik döneminden bir eserdir. Güneydeki pencerede  ise “İsa’nın zaferi” hikâye edilmektedir.

Payandalar: Katedralin yapımı başladıktan sonra kullanılan ince duvarlar yükselmeye başladıkça duvarlarda çatlamalar başlamıştır. Bu bozulmayı önlemek için bu destekler yapılmıştır.

 Oyma Koro Mahali: Bakirenin hayatının betimlemesi yapılmıştır.

Hazine: Dini kıyafetler, kutsal emanetler, Antik el yazmaları gibi eserler burada sergilenir.

Batı Cephesi: Katedralin 3 kapıdan oluşan girişidir.

Kuleler: Kulenin birinde Emanuelle Çanı yer alır. Diğerine ise 387 basamakla çıkılmaktadır.

Galerie des Chimeres: Kuleler arasında yer alan şeytani yaratıklardır.

Bakire Çocuk Heykeli: 1300lü yıllardan kalma bir heykeldir.

Ziyaret Saatleri, Ücret ve Ulaşım Bilgileri

 Adres: 6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Fransa- Paris

Ulaşım: St. Michel durağından ulaşım sağlanır.

Giriş Ücretleri: Katedrale giriş ücretsizdir. Kule ve hazine için bilet almak gerekir. Kule 18-25 yaş arası ve yaşlılar için 5 €, 18 yaş altı ücretsiz, yetişkinler için 8 €’dur. Hazine 12-25 arası ve yaşlılar için 2 €, 5-11 yaş aralığındakiler için 1 €, yetişkinler için 3 €’dur.

Ziyaret Saatleri: Her gün 06.45-19.15 (cumartesi- Pazar 19.15) saatleri arasında yılın her günü açıktır.

Notre Dame Katedrali’ne Nasıl Gidilir?

Notre Dame Katedrali, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunmaktadır. Paris’in ünü sıfır noktasının (point zero) hemen arkasında yer almaktadır. Merkezde bulunduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Eeffiel tower’dan metro ile 25 dk. ve özel araç ile 15 dk. içerisinde ulaşmanız mümkündür. Louvre müzesi ile ise 10 dk yürüyüş mesafesi bulunmaktadır. Metroda, Cite ve St. Michel duraklarında inerek de ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here