Orhangazi Türbesi

0
44

 

Bursa’nın Simgelerinden Orhangazi Türbesi Hakkında Her Şey

Bursa, yüzyıllardır farklı kültürlere ev olduğu için birçok kültürün mimari kalıntılarını da barındırmaktadır. Bizans döneminin bitip artık Türklere ev sahipliği yapması hizmet etmesiyle birlikte şehrin mimari yapısı da değişmiştir. Müslüman olan Türkler, şehrin dört bir köşesinde cami, medrese, türbe, köprü gibi birçok mimari oluşturmuşlardır. Osmanlı imparatorluğunun ilk kuruluş yıllarından Orhangazi’nin ölümü de bu yapılardan birinin oluşumuna neden olmuştur. Orhangazi’nin yattığı yer aslında Bizans döneminde yapılmış bir kilisenin Sainte Elie’nin kalıntıları üzerine yapılmış bir Türk yapımı türbedir.

Orhangazi, Osmanlının ikinci padişahıdır ve yaşamış en uzun ömürlü Osman oğullarındandır. Ölümünün ne zaman olduğu tam olarak bilinmemektedir ve ölümü üzerine Gümüşlü kümbette türbe yapılmıştır. Günümüzde Bursa’nın Tophane semtinde bulunan Gümüşlü Kümbette ilk başlarda hem Osmangazi hem de Orhangazi yatmaktaydı. Eskiden kilise olan bu yerde kilise kalıntılarının üzerine türbe yaptırılmıştır. Türbenin deprem gibi nedenlerden dolayı sultan Abdülaziz tarafından yeni bir türbeye nakli sağlanmıştır. Bu nedenle bugün Osmangazi türbesi ile Orhangazi türbesi karşı karşıya yer almaktadırlar. Orhangazi türbesi içerisinde Orhangazi’nin, eşi Nilüfer Sultan’ın, kızı Fatma Sultan’ın, Musa Çelebi’nin, Emir Süleyman’ın sandukaları da bulunmaktadır. Orhangazi türbesi ile ilgili ve Orhangazi’nin hayatı, padişahlık dönemi hakkındaki ayrıntılı bilgilere ulaşılabilmesi için türbenin önündeki kitabelerde yazılar bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri ve Konumu

Bursa geziniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında olan bu türbe, tophane semtinin ünlü tophane parkının sağında bulunmaktadır. Park, şehrin merkezinde, Ulu Cami’ye 10 dakikalık mesafede yer alır. Parka girdiğinizde sadece Orhangazi türbesi değil, Osmangazi, saat kulesi, şehitler anıtını da gezme imkânına sahip olabilirsiniz. Orhangazi türbesini gezdikten sonra park içerisinde yer alan kafede dinlenebilme, yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ayrıca parkın dışında da birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Türbeye ulaşım için şehir merkezine gelmeniz şehir merkezindeyseniz ise yürüme mesafesindeki türbeye ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Park içerisinde yer alan türbeye giriş saati 09.30’da başlamakta ve çıkış saati 17.30’da sona ermektedir. Orhangazi Türbesi, Pazartesi günü hariç haftanın her günü girebileceğiniz bursa belediyesine bağlı bir türbedir.

Orhangazi Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Orhangazi türbesi, Bursa’nın Tophane semtinde ve Tophane Parkı içerisinde yer almaktadır. Orhangazi Türbesi’ne gitmek isteyenler, Tophane Parkının içerisinden geçeceklerdir. Park içerisinde Saat Kulesi’nin çaprazında ve Orhangazi Türbesi’nin hemen karşısında yer almaktadır. Bursa içerisinde Tophane’ye ulaşım için otobüsleri kullanabilirsiniz. Tophane’ye giden tüm otobüslerden sonra Tophane Parkına yürüyüş mesafesinde ulaşabilirsiniz.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here