Pompidou Merkezi

0
44

Tam adı ile Georges Pompidou Sanat ve Kültür Millî Merkezi, Fransız Cumhurbaşkanı Georges Pompidou’nun sabit koleksiyonların sergilendiği klasik müze profilinin üstünde bir müze yapılmasına ilişkin bir kararı teşvik eder.

Tarihçesi

Kararın alınması üzerine gelişen süreç ile 1977 yılında Georges Pompidou’nun istediği gibi, klasik müzelerden farklı bir müze yani Georges Pompidou Sanat ve Kültür Millî Merkezi açılır. Pompidou Merkezini klasik müze biçiminin üstüne taşıyan en önemli niteliği müzenin adeta yaşıyor olması; bünyesinde aktif sanat faaliyetlerinin, moda aktivitelerinin ve değişen sergilerin gerçekleştirilmesidir. Bu özelliği ile Pompidou, tarihi koleksiyon meraklılarının uğradığı tek düze bir müze olmaktan günlük 150.000 ziyaretçili gerçek ve etkileyici bir yaşam ve sanat merkezi olmaya terfi etmiştir. Cumhurbaşkanı Pompidou’yu bu merkezi açmaya kanalize eden olayların işçi hareketleri ve 68 olayları olduğu düşünülmektedir. Ancak Pompidou Merkezi bir sosyal güdümleme binası olmaktan öte inanılmaz sayıdaki ziyaretçileri ile çok sağlam bir yapı olmasına karşın kısa süre sonra restore edilmesi gerekecek kadar yıpranmaya maruz kalan bir cazibe merkezi olmayı başardı. Paris kültür hayatına yön veren bir üs olan Pompidou Merkezi, harika tasarımı ile mimarlığını üstlenen Renzo Piano ve Richard Rogers’a birincilik ödülü kazandırarak onların meslek kariyerlerinde de bir üs olmayı başarmıştır. 90.000 metrekare bir arazi üzerine inşa edilmiş olan Archigram ütopyaları ilhamlı yapı, bir yüzeyinin tamamen saydam oluşunun yanında tüm servis ekipmanını yani iç işleyiş sistemlerini dışında bulunduruşu ile oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Pompidou üzerinde görülen renklerden kırmızı insan dolaşımını, yeşil renk sıvı dolaşımını, sarı renk elektrik dolaşımını ve mavi renk hava dolaşımını sembolize eder.

İçerisinde Neler Var?

Georges Pompidou Sanat ve Kültür Millî Merkezi bünyesinde, alt katlarda içerisinde sinema, çocuk atölyesi, performans merkezi bulunan bir Forum… İlk 3 katta 371.000 kitaplı bir kütüphane, 4. ve 5. katlarda müzenin kalıcı sergileri yer alır ve 5 katta 1905-1960 arasındaki eserler sunulurken 5. katta çağdaş sanat eserleri yer alır. Büyük sergi faaliyetleri merkezin 1. ve 6. katlarında gerçekleştirilir.

Pompidou Merkezi ve Ulaşım

Fransa’nın çok ilginç olan kültür merkezi Pompidou merkezi insanların sıklıkla gittiği bir merkezdir. Bu sebeple ulaşım olabildiğine rahat bir duruma getirilerek insanların buraya gidişleri kolaylaştırılmıştır. Ulaşım metroyla olabilir. Bunun için de Rambuteau, Hotel de Ville ve Chatelet duraklarını kullanabilirler. Bunun yanı sıra “Chatelet-Les-Halles” durağı kullanılarak Pompidou merkezine ulaşılabilir.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here