Roma Forumu

0
55

Roma’da birçok antik kente rastlamak mümkündür. Bunlardan birisi de Roma Forumu olarak adlandırılan antik romanın geliştiği merkez bölgesidir.

Roma Forumu Roma’nın siyaset hukuk ve ticaret merkeziydi. M.Ö 5. yüzyıldan M.S. 5. yüzyıla kadar olan sürede en önemli yapıtlar burada inşa edilirdi. Şimdilerdeki görünümü bu durumdan biraz uzak olsa da buralarda gördüğümüz tapınaklar binalar ve anıtların arkasında bıraktığı izler bunun kanıtı niteliğindedir.

Günümüzde yıkıntı gibi görünen bu yerleşke tarihin çok güçlü bir tanığıdır. Roma imparatorluğunun yıkılmasından sonra geçen süre içerisinde harabeye dönen yapıtların birçoğu kaybolmuş olsa da hala ayakta kalan yapıtları görmek mümkündür. Alan tam bir dikdörtgen şeklindedir. Mussolini tarafından inşa edilen bir yolla ayrılmış olan bu forum tarihe uzun yıllar tanıklık yapmasının yanı sıra dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından birisi olması ile de dikkat çeker.

Septimius Severus Zafer Takı, Curia, Kastor ve Polluks Tapınakları, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakire Evi, Vespasianus Tapınağı, Titus Kemeri,Tabularium, Julia Bazilikası, Vesta Tapınağı Roma Forumunun önemli yerlerinden bazılarıdır. Forum içerisine eklenen son anıt ise Fokas Sütunudur.

Via dei Fori İmperiali’de bulunan Roma Forum’u Colosseum’un yanındadır. Colosseum metro durağında inip biraz yürümeniz ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Ziyaret Tarihleri ve Saatleri, Giriş Ücreti

1 Kasım 15 şubat tarihleri arasında her gün 8.30-16.30 saatleri arasında, 16 şubat 15 mart tarihleri arasında 08.30-17.00 saatleri arasında,  16 mart 31 mart tarihleri arasında 08.30-17.30 saatleri arasında,  1 nisan 30 eylül tarihleri arasında 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. 1 ocak 5 aralık tarihlerinde ise kapalıdır. Giriş ücreti 9 eurodur. Eğer yaz aylarında forumu ziyaret etmeyi düşünüyorsanız erken vakitleri tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Yanınızda su ve şapka gibi sizleri sıcaklıktan koruyacak eşyaları bulundurmanızda gerekebilir.

Tarihe bu denli uzun yıllar tanıklık yapmış bir yeri görmek istiyorsanız Roma Forumu tamda size göre bir yer. Çevresinde bulunan farklı birçok gezi noktasına da ziyaretler yaparak daha az bir enerji ile daha farklı yerleri görme imkânı da elde edebilirsiniz.

Roma Forumu Ulaşımı

İtalya’ya giden herkesin ziyaret ettikleri bir de Roma Forumudur. Ulaşım konusunda şu şekilde bir yol izlenebilir; metro ile Colesseo durağında inip biraz yürümeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda hop on & hop off isimli turistik otobüsleri Roma forumu önünde durmaktadırlar. Bu otobüsler tüm turistik noktaları gezerler. Bu sebeple çoğu zaman kullanılırlar.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here